Jak skutecznie dobrać prezent do okazji

Wybór prezentu bardzo często spędza sen z powiek tym, którym zależy na tym, by podarunek był czymś naprawdę wyjątkowym. Problemy występują na dwóch zasadniczych płaszczyznach. Pierwsza z nich to odpowiednie dobranie prezentu do osoby, która ma być obdarowana. Druga rzecz to właściwe dopasowanie prezentu do samej okazji, z jakiej jest wręczany. Nie każdy upominek pasuje bowiem do okoliczności. To jak skutecznie dobrać prezent do okazji? Podpowiadamy!

Prezent a okazja

Bardzo często, podczas wybierania prezentu, wybierany jest prezent bezpieczny, standardowy, oczywisty. Nie patrząc na okazję, kupowane są książki, biżuteria, kosmetyki czy alkohole. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze te prezenty się sprawdzają czy po prostu sprawiają przyjemność obdarowanej osobie.

Chcąc sprawić prawdziwą przyjemność, obdarować czymś naprawdę wyjątkowym, czymś, co zostanie zapamiętane na bardzo długi czas, trzeba poświęcić trochę czasu na przemyślenia i poszukiwania oraz dopasować upominek zarówno do samego obdarowanego, jak i do okazji, z jakiej ten prezent jest wręczany. Tak przemyślany podarunek na długo zapadnie w pamięci, a przy każdej okazji, gdy będzie używany lub padnie na niego wzrok, będzie przypominał o obdarowującym.

Prezent na urodziny lub imieniny

W Polsce od wielu lat obchodzi się zarówno imieniny jak i urodziny. Imieniny są domeną osób starszych, które znacznie chętniej celebrują dzień związany z własnym imieniem, niż datę urodzin. Niemniej, przy obydwu okazjach warto się starannie przyłożyć do wyboru odpowiedniego prezentu.

Na urodziny, szczególnie gdy jest to okrągły lub znaczący jubileusz, warto wybrać taki prezent, który podkreśli znaczenie jubilata. Może to być pamiątkowa statuetka, wyjazd wakacyjny w miejsce odwiedzone przez jubilata przed laty lub coś o czym jubilat marzył od dawna, a zawsze coś go powstrzymywało przed spełnieniem tego marzenia.

W przypadku imienin, ponieważ nie jest to aż tak wyjątkowa okazja jak urodziny, można pokusić się o coś drobniejszego, ale niech będzie to prezent spersonalizowany. Obecnie, w sieci można znaleźć koszulki, kubki czy inne upominki, które podczas zamawiania mogą zostać dodatkowo ozdobione lub podpisane, np. imieniem solenizanta.

Dziadek Staszek, co wszystko naprawia”, „Babcia Zosia, która smacznie gotuje” – to napisy, które zachwycą i wzruszą. To pewne.

Warto pokusić się o takie upominki. Nie tylko cieszą oko, ale też budzą bardzo ciepłe emocje. Trzeba tylko pamiętać, by zamówić je wcześniej. Personalizacja wymaga czasu, a przecież prezent nie może być spóźniony.

Prezenty na chrzest

Bardzo ciekawe pomysły na prezent można zrealizować obdarowując malucha podczas jego chrztu. Chrzczone są zazwyczaj bardzo małe dzieci, więc trudno trafić w ich upodobania. Jeszcze ich nie mają. Tu należy skierować się w stronę takich upominków, które będą dla dziecka w przyszłości, gdy dorośnie, cenną pamiątką.

Może to być album na jego wyjątkowe zdjęcia. Może to być album, w którym rodzice opiszą pierwszy rok jego życia lub album dla całej rodziny, który po latach zostanie wręczony bohaterowi tego dnia.

Częstym wyborem są złote łańcuszki z wizerunkami świętych. To całkiem dobry pomysł, ale mały człowiek raczej z niego nie skorzysta. Znacznie ciekawsze będą tu takie upominki, które w przyszłości przywołają wzruszenie lub przyjemne skojarzenia.

Prezenty na komunię

Kolejną wyjątkową okazją, na którą wybierane są prezenty jest Pierwsza Komunia Święta. Choć coraz częściej słyszy się o ekstremalnych podarunkach na tę okoliczność (komputery, quady), to jednak warto odejść od tego trendu i pójść w bardziej oryginalnym kierunku.

Komunia jest traktowana jako swego rodzaju zamknięcie, czy zwieńczenie pewnego etapu. Dziecko wkracza w kolejny poziom zaawansowania w kontekście religijnym. To powoduje, że należałoby je potraktować poważnie, również w zakresie oferowanego prezentu, ale nie zapominając, że jest to nadal małe dziecko.

Można zatem wręczyć taki prezent, który będzie jednocześnie pamiątką i celebrowaniem tego wyjątkowego dnia. Tu już łańcuszek znacznie bardziej się sprawdzi. Może to też być Biblia dla dzieci, czy ładne wydanie albumu ze świętymi.

Prezenty na ślub

Wyjątkowym przeżyciem, a co za tym idzie bardzo szczególną okazją jest ślub. To rozpoczęcie nowej, wspólnej drogi również można dodatkowo podkreślić prezentem, chyba że młodzi wyjątkowo zaznaczą w zaproszeniu, że takich prezentów nie chcą.

Należy sobie raczej odpuścić upominki typu dywany, roboty kuchenne czy miksery. Młodzi ludzie wspólne życie zaczynają zazwyczaj przed ślubem (inaczej niż to było kiedyś), tego rodzaju sprzęty mają więc już wcześniej.

Prezentem może być weekendowy wyjazd we dwoje, ciekawa wycieczka czy weekend w Spa. Można tu też pomyśleć o bonach do sklepu meblowego lub ze sprzętem RTV i AGD. Takie bony młodzi spożytkują w sposób dla nich najbardziej dogodny, więc nie będą mieli trzech mikserów i dwóch żelazek, które nie są potrzebne w takich ilościach.

Oryginalnym prezentem będzie również album ze zdjęciami i faktami z ich wspólnego życia, który będzie pokazywał ich drogę do ołtarza i historię znajomości. Po latach będą do niego zaglądali ze wzruszeniem.